TRANSDUCER
Flathead Earbud
Specifications
| Category | Earbud |
|---|---|
| Brand | Compact Audio |
| Driver type | Dynamic |
| Driver size | 15.4 mm |
| Driver count | 1 per side |
| Impedance | 150 Ω |
| Sensitivity | 108 dB/mW |
| Frequency response | 20 Hz – 20 kHz |
| THD | 0.5 % |
| Cable termination | fixed |
| Recommended amp power | 15 mW |
| Tuning target | warm / earbud classic |
| Weight | 4.0 g |
| Price (USD) | $49 |
| Release year | 2025 |
Overview
Open-fit flat earbud with a 15.4mm titanium-coated diaphragm. Non-isolating, classic earbud presentation with deep wide soundstage.
Recommended source devices
Frequently asked questions
What amp does Flathead Earbud need?
Flathead Earbud has 150Ω impedance and 108 dB/mW sensitivity. Recommended amp output: ~15 mW at the operating impedance for typical listening levels with 10dB of headroom.
What driver type does Flathead Earbud use?
Flathead Earbud uses a dynamic topology. Driver size: 15.4mm.