AUDIO DEVICE
USB-C Dongle DAC
Specifications
| Category | Portable Dac |
|---|---|
| Brand | Pocket Audio |
| Form factor | Portable |
| Power source | Usb Bus Powered |
| DAC chip | CS43131 ×2 |
| Amp topology | Class AB integrated |
| Output power @ 32Ω | 210 mW |
| Output power @ 300Ω | 62 mW |
| Output impedance | 1.0 Ω |
| SNR | 122 dB |
| THD | 0.0015 % |
| Max PCM rate | 32-bit/384 kHz |
| Max DSD | DSD256 |
| MQA support | rendering-only |
| Price (USD) | $149 |
| Release year | 2025 |
Overview
Pocket-sized USB-C dongle DAC and headphone amplifier. Bus-powered, single-ended 3.5mm TRS and balanced 4.4mm Pentaconn outputs.
Output jacks
Recommended pairings
Reference Single-Dynamic IEM
16Ω · dynamic
Multi-BA IEM
22Ω · balanced-armature
Flathead Earbud
150Ω · dynamic
Frequently asked questions
What headphones pair well with USB-C Dongle DAC?
USB-C Dongle DAC delivers approximately 210 mW into 32Ω and 62 mW into 300Ω with an output impedance of 1.0 Ω. That makes it well-matched to most IEMs and easy-to-drive headphones.