TRANSDUCER
Closed-Back Studio Monitor Headphone
Specifications
| Category | Closed Back Headphone |
|---|---|
| Brand | Studio Reference |
| Driver type | Dynamic |
| Driver size | 45 mm |
| Driver count | 1 per side |
| Impedance | 80 Ω |
| Sensitivity | 97 dB/mW |
| Frequency response | 8 Hz – 35 kHz |
| THD | 0.08 % |
| Cable termination | detachable |
| Recommended amp power | 100 mW |
| Tuning target | studio neutral |
| Weight | 315 g |
| Price (USD) | $299 |
| Release year | 2020 |
Overview
Closed-back dynamic with extended low-end. Designed for tracking and noisy environments; high isolation, robust earcup structure.
Recommended source devices
Integrated DAC + Amp
1800mW @ 32Ω · Dac Amp
Compact Balanced DAP
240mW @ 32Ω · Dap
Studio Monitor Controller
1100mW @ 32Ω · Preamp
Frequently asked questions
What amp does Closed-Back Studio Monitor Headphone need?
Closed-Back Studio Monitor Headphone has 80Ω impedance and 97 dB/mW sensitivity. Recommended amp output: ~100 mW at the operating impedance for typical listening levels with 10dB of headroom.
What driver type does Closed-Back Studio Monitor Headphone use?
Closed-Back Studio Monitor Headphone uses a dynamic topology. Driver size: 45mm.