TRANSDUCER
Planar Magnetic IEM
Specifications
| Category | Iem |
|---|---|
| Brand | Compact Audio |
| Driver type | Planar Magnetic |
| Driver size | 14.2 mm |
| Driver count | 1 per side |
| Impedance | 32 Ω |
| Sensitivity | 98 dB/mW |
| Frequency response | 10 Hz – 40 kHz |
| THD | 0.1 % |
| Cable termination | detachable |
| Recommended amp power | 80 mW |
| Tuning target | neutral / slightly warm |
| Weight | 11.5 g |
| Price (USD) | $399 |
| Release year | 2025 |
Overview
14.2mm planar magnetic driver in IEM form factor. Open-vented chamber design. Single-driver topology with very low THD.
Recommended source devices
Compact Balanced DAP
240mW @ 32Ω · Dap
Integrated DAC + Amp
1800mW @ 32Ω · Dac Amp
Reference Portable DAP
650mW @ 32Ω · Dap
Frequently asked questions
What amp does Planar Magnetic IEM need?
Planar Magnetic IEM has 32Ω impedance and 98 dB/mW sensitivity. Recommended amp output: ~80 mW at the operating impedance for typical listening levels with 10dB of headroom.
What driver type does Planar Magnetic IEM use?
Planar Magnetic IEM uses a planar-magnetic topology. Driver size: 14.2mm.