TRANSDUCER
Hybrid Tribrid IEM
Specifications
| Category | Iem |
|---|---|
| Brand | Reference Audio |
| Driver type | Hybrid |
| Driver size | 9 (DD) mm |
| Driver count | 7 per side (1DD + 4BA + 2EST) |
| Impedance | 18 Ω |
| Sensitivity | 106 dB/mW |
| Frequency response | 5 Hz – 60 kHz |
| THD | 0.15 % |
| Cable termination | detachable |
| Recommended amp power | 20 mW |
| Tuning target | Harman in-ear (modified) |
| Weight | 9.8 g |
| Price (USD) | $1899 |
| Release year | 2024 |
Overview
Tribrid IEM: 1 dynamic for sub-bass, 4 balanced armatures for mids and treble, 2 electrostatic super-tweeters. Pentaconn Ear detachable connector.
Recommended source devices
Reference Portable DAP
650mW @ 32Ω · Dap
Compact Balanced DAP
240mW @ 32Ω · Dap
Integrated DAC + Amp
1800mW @ 32Ω · Dac Amp
Frequently asked questions
What amp does Hybrid Tribrid IEM need?
Hybrid Tribrid IEM has 18Ω impedance and 106 dB/mW sensitivity. Recommended amp output: ~20 mW at the operating impedance for typical listening levels with 10dB of headroom.
What driver type does Hybrid Tribrid IEM use?
Hybrid Tribrid IEM uses a hybrid topology. Driver size: 9 (DD)mm.