CABLE
OFC Copper Headphone Cable, 6.35mm TRS
Specifications
| Category | Headphone Cable |
|---|---|
| Brand | Studio Reference |
| Conductor | OFC copper (6N) |
| Wire gauge | 22 AWG |
| Core count | 2 |
| Shielding | — |
| Insulation | PVC |
| Plug A | 3.5mm TRS |
| Plug B | 6.35mm TRS |
| Length options | 1.5m, 3m |
| Capacitance | 82 pF/m |
| Resistance | 0.21 Ω/m |
| Price (USD) | $59 |
Overview
Single-ended replacement headphone cable, 6N OFC copper, 6.35mm TRS source plug. Best value pick for the closed-back monitor headphone in the database.
Termination connectors
Conductor material
OFC Copper (Oxygen-Free Copper)
OFC · 101% IACS