CABLE
75Ω Coaxial S/PDIF Cable
Specifications
| Category | Coaxial Spdif |
|---|---|
| Brand | Studio Reference |
| Conductor | OCC copper center + braided shield |
| Wire gauge | 26 (center) AWG |
| Core count | 1 + shield |
| Shielding | Foil + braid |
| Insulation | Foamed PE (75Ω) |
| Plug A | RCA |
| Plug B | RCA |
| Length options | 0.75m, 1m, 1.5m |
| Capacitance | 60 pF/m |
| Resistance | 0.08 Ω/m |
| Price (USD) | $75 |
Overview
True 75-ohm characteristic-impedance coaxial digital cable. RCA-to-RCA termination; BNC available on request.
Conductor material
OCC Copper (Ohno Continuous Casting)
OCC · 102% IACS