EQUIPMENT PAIRING
Passive Bookshelf Speaker with Balanced Power Amplifier
Pairing analysis: power headroom, damping factor, output topology and signal path. Good match
Transducer
| Name | Passive Bookshelf Speaker |
|---|---|
| Type | Speaker Passive |
| Driver | dynamic · 165 (woofer), 25 (tweeter)mm |
| Impedance | 8 Ω |
| Sensitivity | 87 dB/2.83V/m |
| Recommended drive | 20000 mW |
Device
| Name | Balanced Power Amplifier |
|---|---|
| Category | Power Amp |
| Topology | Class AB push-pull (MOSFET output) |
| Power @ 32Ω | — mW |
| Power @ 300Ω | — mW |
| Output impedance | 0.04 Ω |
Analysis
- Damping factor: 200:1. Above the 8:1 audibility threshold; bass response is well-controlled.
- Direct termination: No direct connector match between transducer (unknown) and device outputs (). Use a balanced upgrade cable terminated to one of the device outputs.
Cable recommendation
If the transducer ships with a detachable cable (binding-post), a balanced upgrade cable terminated to one of the device's outputs () gives you the most power and the cleanest signal path. See our balanced cable buyer guide.