TRANSDUCER
Passive Bookshelf Speaker
Specifications
| Category | Speaker Passive |
|---|---|
| Brand | Classic Audio |
| Driver type | Dynamic |
| Driver size | 165 (woofer), 25 (tweeter) mm |
| Driver count | 2 per cabinet |
| Impedance | 8 Ω |
| Sensitivity | 87 dB/2.83V/m |
| Frequency response | 55 Hz – 22 kHz (-3 dB) |
| THD | 0.4 % |
| Cable termination | binding-post |
| Recommended amp power | 20000 mW |
| Tuning target | warm / classic monitor |
| Weight | 7800 g |
| Price (USD) | $899 |
| Release year | 2021 |
Overview
Passive 2-way bookshelf speaker with a 6.5-inch mid-woofer and a soft-dome tweeter. 5-way binding posts; rear-port bass reflex alignment.
Recommended source devices
Frequently asked questions
What amp does Passive Bookshelf Speaker need?
Passive Bookshelf Speaker has 8Ω impedance and 87 dB/2.83V/m sensitivity. Recommended amp output: ~20000 mW at the operating impedance for typical listening levels with 10dB of headroom.
What driver type does Passive Bookshelf Speaker use?
Passive Bookshelf Speaker uses a dynamic topology. Driver size: 165 (woofer), 25 (tweeter)mm.