TRANSDUCER
Multi-BA IEM
Specifications
| Category | Iem |
|---|---|
| Brand | Studio Reference |
| Driver type | Balanced Armature |
| Driver size | n/a mm |
| Driver count | 6 per side |
| Impedance | 22 Ω |
| Sensitivity | 112 dB/mW |
| Frequency response | 20 Hz – 22 kHz |
| THD | 0.3 % |
| Cable termination | detachable |
| Recommended amp power | 5 mW |
| Tuning target | studio reference |
| Weight | 6.2 g |
| Price (USD) | $899 |
| Release year | 2023 |
Overview
Six balanced-armature driver IEM. Two lows, two mids, two highs through a 3-way passive crossover. MMCX detachable.
Recommended source devices
Frequently asked questions
What amp does Multi-BA IEM need?
Multi-BA IEM has 22Ω impedance and 112 dB/mW sensitivity. Recommended amp output: ~5 mW at the operating impedance for typical listening levels with 10dB of headroom.
What driver type does Multi-BA IEM use?
Multi-BA IEM uses a balanced-armature topology. Driver size: n/amm.