TRANSDUCER
Reference Single-Dynamic IEM
Specifications
| Category | Iem |
|---|---|
| Brand | Reference Audio |
| Driver type | Dynamic |
| Driver size | 10 mm |
| Driver count | 1 per side |
| Impedance | 16 Ω |
| Sensitivity | 108 dB/mW |
| Frequency response | 10 Hz – 40 kHz |
| THD | 0.2 % |
| Cable termination | detachable |
| Recommended amp power | 10 mW |
| Tuning target | Harman in-ear 2019 |
| Weight | 8.5 g |
| Price (USD) | $499 |
| Release year | 2024 |
Overview
Single-driver dynamic IEM with a 10mm beryllium-coated diaphragm. Detachable cable via 0.78mm 2-pin. Reference target for sub-bass extension in the IEM segment of the database.
Recommended source devices
Compact Balanced DAP
240mW @ 32Ω · Dap
USB-C Dongle DAC
210mW @ 32Ω · Portable Dac
Reference Portable DAP
650mW @ 32Ω · Dap
Frequently asked questions
What amp does Reference Single-Dynamic IEM need?
Reference Single-Dynamic IEM has 16Ω impedance and 108 dB/mW sensitivity. Recommended amp output: ~10 mW at the operating impedance for typical listening levels with 10dB of headroom.
What driver type does Reference Single-Dynamic IEM use?
Reference Single-Dynamic IEM uses a dynamic topology. Driver size: 10mm.