CABLE
Monocrystal Silver IEM Cable, Pentaconn Ear, 4.4mm
Specifications
| Category | Iem Upgrade Cable |
|---|---|
| Brand | Reference Audio |
| Conductor | Monocrystal silver, type-2 litz |
| Wire gauge | 26 AWG |
| Core count | 8 |
| Shielding | — |
| Insulation | PE |
| Plug A | Pentaconn Ear |
| Plug B | 4.4mm Pentaconn balanced |
| Length options | 1.2m |
| Capacitance | 68 pF/m |
| Resistance | 0.28 Ω/m |
| Price (USD) | $459 |
Overview
8-core single-crystal silver upgrade cable terminated to Pentaconn Ear earpiece connectors and a 4.4mm Pentaconn balanced source plug.
Termination connectors
Conductor material
Monocrystal Silver
Monocrystal Ag · 106% IACS