CABLE
OCC Copper IEM Cable, 4.4mm balanced
Specifications
| Category | Iem Upgrade Cable |
|---|---|
| Brand | Reference Audio |
| Conductor | OCC copper, type-2 litz |
| Wire gauge | 26 AWG |
| Core count | 4 |
| Shielding | — |
| Insulation | PVC braided |
| Plug A | 0.78mm 2-pin |
| Plug B | 4.4mm Pentaconn balanced |
| Length options | 1.2m |
| Capacitance | 62 pF/m |
| Resistance | 0.31 Ω/m |
| Price (USD) | $199 |
Overview
4-core single-crystal OCC copper litz IEM upgrade cable, terminated to 0.78mm 2-pin earpiece connectors and a 4.4mm Pentaconn balanced source plug. Type-2 litz construction across all four cores.
Termination connectors
Conductor material
OCC Copper (Ohno Continuous Casting)
OCC · 102% IACS