CABLE
OCC Copper Headphone Cable, 4-pin XLR balanced
Specifications
| Category | Headphone Cable |
|---|---|
| Brand | Studio Reference |
| Conductor | OCC copper, stranded |
| Wire gauge | 22 AWG |
| Core count | 4 |
| Shielding | Braided copper |
| Insulation | PVC fabric-jacket |
| Plug A | 2× 3.5mm TRS |
| Plug B | 4-pin XLR balanced |
| Length options | 1.5m, 3m |
| Capacitance | 78 pF/m |
| Resistance | 0.18 Ω/m |
| Price (USD) | $279 |
Overview
3-meter OCC copper headphone cable terminated to two 3.5mm TRS plugs at the cup side (the planar-magnetic standard) and a 4-pin XLR balanced source plug.
Termination connectors
Conductor material
OCC Copper (Ohno Continuous Casting)
OCC · 102% IACS